מתעניינים בתואר ראשון בהנדסת מכונות?
הירשמו לפרטים נוספים  רכזות ההסמכה שלנו עומדות לרשותכם
  רביד ישראל : me.ug.ad@technion.ac.il
  רותם שפירא : me.teach.ad@technion.ac.il

  א’-ה’: 15:30 – 8:30

  דבר הדיקן היוצא פרופ’ אולג גנדלמן

  אולג גנדלמן

  הפקולטה להנדסת מכונות הינה מהוותיקות שבטכניון והוקמה בשנת 1935, כלומר לפני 80 שנה. במשך השנים התפצלו ממנה   הפקולטות לאווירונוטיקה, להנדסת תעשייה וניהול ולהנדסת חומרים מה שמראה על הגיוון הרב שהיה קיים כבר בשנים עברו. גם כיום הפקולטה עוסקת, במחקר ובהוראה, במגוון רחב ביותר של נושאים, ומבחינות מסוימות אין שניה לה ברוחב ההיקף של פעילותה.

  בהיותה במשך שנים הפקולטה היחידה מסוגה במדינה, וגם כיום הגדולה והמתקדמת ביותר, הפקולטה להנדסת מכונות בטכניון עיצבה את פני הנדסת המכונות במדינת ישראל. בהיעדר כמעט תעשיות כבדות, מערכות יצור גדולות ושאר תעשיות עתירות “הנדסה קלאסית” הנדסת המכונות בישראל שונה מזו שבמדינות מפותחות רבות. במקום התעשיות המסורתיות היא מבוססת על יישומים עתירי ידע מודרניים בהתקנים רפואיים, על מערכות ביטחוניות מתוחכמות, על מערכים מתקדמים לייצור ובחינה של שבבים אלקטרוניים וכן הלאה. מהנדסים ומדענים בוגרי הפקולטה לוקחים חלק פעיל ביותר ביוזמות ופיתוחים אלה ונמצאים בעמדות מפתח בעולם של מחקר ופיתוח הנדסי.

  גם כיום הפקולטה להנדסת מכונות ממשיכה בהתחדשות ופניה משתנות מעת לעת לבלי הכר. התחדשות זו מורכבת משתי מגמות המשלימות זו את זו. חלק מהמגמות הקלאסיות כגון אנרגיה, מכניקה, תכן, ייצור כמו גם הקלאסיות למחצה כגון רובוטיקה, תיב”ם, הנדסה אופטית ובקרה עברו מודרניזציה משמעותית, ועוסקות בנושאים חדשניים בתחומן. בנוסף, קיים מגוון שלם של נושאי מחקר חדשים שהיו בגדר מדע בדיוני רק לפני כעשרים שנה כמו מיקרו וננו-מערכותת חומרים מהונדסים, הדפסה תלת-מימדית וביו-מכאניקה אשר בחלקם כבר נכנסים אל תכנית הלימודים . התפתחויות חדשות אלו מציבות בפני מהנדסי המכונות אתגרים מלהיבים ופותחות אפשרויות מרתקות של עשייה ומחקר בעתיד. כדי להתאים את עצמנו להתפתחויות אלה הוקמו בפקולטה מספר רב של מעבדות חדישות ומשוכללות העומדות בחזית המחקר והטכנולוגיה העולמיים. הפקולטה כוללת כיום כ- 40 חברי סגל, המאוגדים ב-3 מרכזי מחקר עם למעלה מ- 35 מעבדות מחקר והינה אחת מן הפקולטות המובילות בעולם בתחום הנדסת המכונות.

  לצד ההצטיינות המחקרית, הפקולטה שמה דגש מיוחד על ההוראה ועל צרכי הסטודנטים. אנחנו גאים בעובדה שבכל אחת מן השנים בהן מוענק פרס ינאי למצוינות בחינוך אקדמי, זכה בו חבר סגל מן הפקולטה ובשנת 2015 אפילו שניים. בפקולטה לומדים כ- 900 סטודנטים לתואר ראשון, בסכם קבלה מהגבוהים בטכניון, וכ-400 סטודנטים לתארים מתקדמים בתכניות המתעדכנות תדיר בכדי להכין את בוגרינו להוביל את התעשייה והמחקר במדינה.

  פרופ’ אולג גנדלמן
  דיקן, 2019-2022