תחומי מחקר

המחקר וההוראה בפקולטה מכסים תחום רחב של נושאים בהנדסת מכונות: אינטראקצית מבנה-זורם, אמינות, אנרגיה, ביו-מכניקה, בקרה, הנדסה אופטית, הנדסת פני שטח, זרימה ותופעות מעבר, מיקרומערכות, מכטרוניקה, מכניקת חומרים ומיקרומערכות, מערכות דינמיות, ננו מכניקה, רובוטיקה, תיב”ם, תכן בסביבה ימית, תכן ומערכות ייצור

לרשימה מפורטת של נושאי מחקר המוצעים על ידי חברי הסגל בפקולטה לחץ על הקישור.

אינטראקצית מבנה-זורם

שחיינים רובוטיים, מבנים ימיים, גופים תונדים בזורם, מערכות ביולוגיות.

חברי סגל העוסקים בתחום: אלכסנדר אורון, דוד אילתה, עזרא אליאס, יצחק בוכר, פנחס בר-יוסף, עודד גוטליב, דוד גרינבלט, אמיר גת, דוד דגני, נתאי דרימר, שמעון הבר, רנה ואן-האוט, משה שהם

אמינות

הערכת אמינות ושילובה בתכן. הערכת סיכונים ובקרתם. קבלת החלטות בתנאי אי-וודאות. יישומים בתכן הנדסי, שימור סביבה, כלכלה, רפואה, בטחון לאומי, ניהול פרויקטים ועוד. תורת פער-ידע.

חברי סגל העוסקים בתחום: דוד אילתה, אליעזר אלטוס, יעקב בן-חיים, ספי גבלי, יצחק עציון, ענת פישר, דניאל ריטל, משה שפיטלני

אנרגיה

אנרגית שמש, התפלת מים, טכנולוגית האנרגיה, טכנולוגית פחם ופצלי שמן , קירור ומזוג אויר, קירור עמוק (קריוגני), מנועי שריפה פנימית, משאבות חום, קריוגניקה, הנדסת שריפה , תכונות תרמיות של חומרים, כורים גרעיניים, תרמודינמיקה, קירור רכיבים אלקטרוניים.

חברי סגל העוסקים בתחום: אלכסנדר אורון, עזרא אליאס, יצחק בוכר, מורן ברקוביץ, אולג גנדלמן, גרשון גרוסמן, דוד גרינבלט, שמעון הבר, לאוניד טרטקובסקי, גלעד יוסיפון, דן מרדכי, סטיבן פרנקל, מיכאל שפירא

ביו-מכניקה

ביו מכניקה ודינמיקה של השלד והרקמות, מודלים להתנהגות רקמות ביולוגיות, ביו-מעבר חום ברקמות, נוחות תרמית, זרימה ומעבר מסה בריאות האדם, ביו-רובוטיקה ויישומי רובוטים ברפואה, ממשקי מוח-מכונה, בקרת תנועה, ביו טריבולוגיה במפרקי הגוף, הדמיה ועיבוד גיאומטרי של מודלים רפואיים.

חברי סגל העוסקים בתחום: יזהר אור, אלכסנדר אורון, יצחק בוכר, יעקב בן-חיים, פנחס בר-יוסף, מורן ברקוביץ, ספי גבלי, עודד גוטליב, דוד דגני, שמעון הבר, רנה ואן-האוט, אלון וולף, איל זוסמן, מרים זקסנהויז, גלעד יוסיפון, יצחק עציון, ענת פישר, סטיבן פרנקל, שלי צליל, מיילס רובין, דניאל ריטל, משה שהם, דורון שילה

בקרה

בקרה לינארית, לא לינארית, בקרת תהליכי דגימה, בקרה רובסטית, הנחיית טילים, בקרת מבנים גמישים, מערכות עם השהייה.

חברי סגל העוסקים בתחום: יזהר אור, יצחק בוכר, שאול גוטמן, יורם הלוי, אלון וולף, מרים זקסנהויז, לאוניד מירקין, זלמן פלמור, אילון רימון, משה שהם

הנדסה אופטית

מדעי האופטיקה, ננואופטיקה, מערכות אופטיות, אופטיקה לא קונבנציונלית, לייזרים.

חברי סגל העוסקים בתחום: ארז חסמן, טל כרמון, כרמל רוטשילד

הנדסת פני-שטח

סיכה הידרודינמית והידרוסטטית, מודלים למגע אדהזיה וחיכוך בין משטחים, מנגנוני בלאי, מיקרו וננו-טריבולוגיה, ביו-טריבולוגיה.

חברי סגל העוסקים בתחום: אליעזר אלטוס, איל זוסמן, דן מרדכי, יצחק עציון

זרימה ותופעות מעבר

איכות הסביבה, זרימות רב פאזיות, טורבו-מכונות, טכנולוגית סינון ואירוסולים, מכניקת זורמים חישובית, שיטות אלמנטים סופיים, מעבר חום ומסה, יציבות הידרודינמית. בקרת מערכות זרימה, זרימה דו-פאזית סביבתית.
אינטראקצית מבנה-זורם.

חברי סגל העוסקים בתחום: אלכסנדר אורון, עזרא אליאס, פנחס בר-יוסף, מורן ברקוביץ, אולג גנדלמן, גרשון גרוסמן, דוד גרינבלט, אמיר גת, דוד דגני, שמעון הבר, רנה ואן-האוט, גלעד יוסיפון, מתי סאס, סטיבן פרנקל, מיכאל שפירא

מיקרומערכות

מיקרו מכניקה, מיקרו מחליפי חום, מיקרו חיישנים, מיקרו רובוטים, מיקרו מכניזמים. ננו-מכניקה של חומרים, אלקטרומכניקה, מגנטומכניקה, מיקרו-אקטואטורים, מדידות תכונות מכניות ברמת המיקרו והננו, תרמואלסטיות במיקרו מערכות.

חברי סגל העוסקים בתחום: יזהר אור, דוד אילתה, אליעזר אלטוס, יצחק בוכר, עודד גוטליב, אמיר גת, איל זוסמן, ארז חסמן, גלעד יוסיפון, דן מרדכי, מתי סאס, דורון שילה

מכטרוניקה

שילוב מערכות מכניות , אלקטרוניות ותוכנה. פתוח חיישנים מפעילים נבונים, עבוד אותות פיזיקאליים ואבחון אוטומטי של תקלות.

חברי סגל העוסקים בתחום: דוד אילתה, יצחק בוכר, אלון וולף, מרים זקסנהויז, לאוניד מירקין, אילון רימון, משה שהם

מכניקת חומרים

מכניקת חמרים מרוכבים, מכניקת שבר ומנגנוני כשל, העמסות דינמיות, התעייפות, פלסטיות, מכניקת הרצף, מיקרו-מיבנה של החומר, שיטות אלמנטים סופיים, עבוד ועצוב פלסטי של מתכות, קריסה דינמית, טריבולוגיה, בדיקות ללא הרס, הנדסת אניות.

חברי סגל העוסקים בתחום: שמואל אוסובסקי, דוד אילתה, אליעזר אלטוס, יצחק בוכר, יעקב בן-חיים, פנחס בר-יוסף, ספי גבלי, עודד גוטליב, אולג גנדלמן, נתאי דרימר, אלון וולף, איל זוסמן, דן מרדכי, יולי סטרוסבצקי, יצחק עציון, שלי צליל, מיילס רובין, דניאל ריטל, דורון שילה, גל שמואל

מערכות דינמיות

גלי מאמצים. דינמיקה אנליטית. דינמיקה של גופים סובבים. מדידה וזיהוי מערכות דינמיות. מעבר אנרגיה במערכות דינמיות. מערכות דינמיות לא ליניאריות וכאוטיות. מערכות דינמיות עם פיגורי זמן. רטט לא לינארי. תנודות במבנים.

חברי סגל העוסקים בתחום: יזהר אור, דוד אילתה, יצחק בוכר, עודד גוטליב, שאול גוטמן, אולג גנדלמן, דוד דגני, יורם הלוי, אלון וולף, לאוניד מירקין, דן מרדכי, יולי סטרוסבצקי, זלמן פלמור, דניאל ריטל, אילון רימון

ננו מכניקה

תופעות מעבר בסקלת הננו, ננו-חומרים, ננו-טריבולוגיה, ננו-ביומכניקה, ננו-זרימה, ננו-אופטיקה.

חברי סגל העוסקים בתחום: יזהר אור, אלכסנדר אורון, דוד אילתה, אליעזר אלטוס, יצחק בוכר, יעקב בן-חיים, פנחס בר-יוסף, מורן ברקוביץ, ספי גבלי, עודד גוטליב, אולג גנדלמן, דוד גרינבלט, רנה ואן-האוט, איל זוסמן, מרים זקסנהויז, ארז חסמן, גלעד יוסיפון, טל כרמון, דן מרדכי, יצחק עציון, שלי צליל, משה שהם, דורון שילה, מיכאל שפירא

רובוטיקה

מערכות דמויות אדם, רובוטים רפואיים, נווט רובוטים, ידיים רובוטיות מרובות אצבעות, מבנים רובוטים יחודיים.

חברי סגל העוסקים בתחום: יזהר אור, אלון וולף, מרים זקסנהויז, אילון רימון, משה שהם

תיב”ם

גיאומטריה חישובית, מידול גיאומטרי ,שיטות שיחזור הנדסי של גופים, טכנולוגית ייצור אב טיפוס, פיתוח מערכות הדמיה ואנליזה Tele Medicine/ Engineeringהמופעלות דרך האינטרנט, ניהול ידע ומערכות PLM, מודלים הקשורים למחזור החיים של המוצר, אלגוריתמים מבוססי היוריסטיקה למחזור החיים של המוצר.

חברי סגל העוסקים בתחום: ארז חסמן, ענת פישר, משה שפיטלני

תכן בסביבה ימית

היבטים קונספטואליים, תפקודיים, ומבניים של תכן מתקנים ומבנים בים, אינטראקציה בין גלים למבנים, אדריכלות ימית ותכן כלי שייט, הנדסת חקלאות ימית, דינמיקה ויציבות של ספינות ומבנים ימיים.

חברי סגל העוסקים בתחום: נתאי דרימר

תכן ומערכות ייצור

אנליזת תהליכי ייצור, תכן מכני והנדסי, פתוח מוצרים חדשים, תכן אופטו-מכני, עיבודים פלסטיים, שיטות אלמנטים סופיים.

חברי סגל העוסקים בתחום: דוד אילתה, יעקב בן-חיים, איל זוסמן, ארז חסמן, ענת פישר, משה שפיטלני